Skip to the main content

Original scientific paper

Pitanje legendarnoga Velehrada (Veligrada) kao navodnoga sjedišta moravskoga nadbiskupa Metoda

Vladimir Vavřínek ; Slovanský ústav Akademie věd ČR, Praha, Češka Republika


Full text: english pdf 153 Kb

page 771-790

downloads: 810

cite


Abstract

U češkoj narodnoj tradiciji duboko je ukorijenjena ideja da je tvrđava imenom Velehrad (Veligrad) bila sjedište nadbiskupa Metoda i rezidencija Princa Svatopluka, ali nema dokaza u suvremenim izvorima. Ime mjesta ne pojavljuje se u legendama od 11. do 13. stoljeća u kojima je biskupska čast pripisana Metodu i Konstantinu Ćirilu bez spomena mjesta njihova djelovanja. Velehrad kao Metodovo nadbiskupsko sjedište spomenuto je po prvi put u legendama i kronikama iz 14. stoljeća kad se to ime mjesta već bilo prenijelo na samostan osnovan 1205. godine za njemačke redovnike cistercite. Postoji znatan broj nagađanja modernih povjesničara o tome je li Velehrad u Velikoj Moravskoj ikada postojao ili ne. Nedavno je predložena hipoteza, bez potvrde u sačuvanim izvorima, da je Bruno Šauenburški, biskup Olomouca, izmislio tu tradiciju radi promaknuća svoje biskupije u nadbiskupiju. Ime mjesta Veligrad prvi put je dokumentirano 1141. godine kao selo s posjedima. Složenica od staroslavenskoga pridjeva velii (veliki) i imenice gradъ (utvrđeno naselje) pokazuje da je podrijetlo te riječi staro.
Nije vjerojatno da je takvo veliko naselje s posjedima osnovano u 10. stoljeću kad su mađarska haranja uništila Južnu Moravsku, odnosno u 11. stoljeću kad je sin češkoga kneza Bretislava pobijedio i osnovao nekoliko tvrđava za zaštitu češke vladavine, a jedna je od njih bila tvrđava Spytihněv s arhiđakonatom kojemu je naselje Veligrad dano u posjed.
Oba lokaliteta nalaze se u neposrednoj blizini arheološkoga nalazišta
današnjih gradića Staré Město i Uherské Hradiště koji su u 9. stoljeću bili među najvećim i najmoćnijim velikomoravskim utvrdama. U blizini, na visoravni Sady, otkriven je crkveni kompleks. Najstariji je dio kompleksa crkva s križnim tlocrtom. Bila je u uporabi sve do sredine 13. stoljeća. Razne indirektne naznake omogućuju pretpostavku da je ovaj kompleks mogao biti sjedište nadbiskupa Metoda i mjesto njegova pokopa. Moguće je da je čak i knez Svatopluk tamo sahranjen. Dakle, čini se vrlo vjerojatnim da se u velikomoravskom razdoblju taj lokalitet zvao Veligrad i da su ime i tradicija povezana s tim imenom ostali u svijesti lokalnoga stanovništva tijekom narednih stoljeća.

Keywords

Velika Moravska; ćirilometodska tradicija; Velehrad

Hrčak ID:

65891

URI

https://hrcak.srce.hr/65891

Publication date:

31.12.2010.

Article data in other languages: english czech

Visits: 3.526 *