hrcak mascot   Srce   HID

Stručni rad

Secondary rapidly menopause after ergometrin abuse - possible side effects ?

Dubravko Habek ; Hrvatsko katoličko sveučilište u Zagrebu, Klinika za ginekologiju i porodništvo Medicinskog fakulteta i Kliničke bolnice "Sveti Duh"
Ana Bucko ; Hrvatsko katoličko sveučilište u Zagrebu, Klinika za ginekologiju i porodništvo Medicinskog fakulteta i Kliničke bolnice "Sveti Duh"
Jasna Čerkez Habek ; Klinika za interne bolesti Medicinskog fakulteta i Kliničke bolnice "Sveti Duh"
Zlatko Hrgović ; Universitatsfrauenklinik Offenbach, Universitat Jochan Goethe Frankfurt/Main

Puni tekst: hrvatski, pdf (241 KB) str. 131-134 preuzimanja: 195* citiraj
APA 6th Edition
Habek, D., Bucko, A., Čerkez Habek, J. i Hrgović, Z. (2015). Sekundarna nagla prijevremena menopauza nakon uporabe ergometrina - moguća nuspojava ?. Medica Jadertina, 45 (3-4), 131-134. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/152229
MLA 8th Edition
Habek, Dubravko, et al. "Sekundarna nagla prijevremena menopauza nakon uporabe ergometrina - moguća nuspojava ?." Medica Jadertina, vol. 45, br. 3-4, 2015, str. 131-134. https://hrcak.srce.hr/152229. Citirano 21.11.2019.
Chicago 17th Edition
Habek, Dubravko, Ana Bucko, Jasna Čerkez Habek i Zlatko Hrgović. "Sekundarna nagla prijevremena menopauza nakon uporabe ergometrina - moguća nuspojava ?." Medica Jadertina 45, br. 3-4 (2015): 131-134. https://hrcak.srce.hr/152229
Harvard
Habek, D., et al. (2015). 'Sekundarna nagla prijevremena menopauza nakon uporabe ergometrina - moguća nuspojava ?', Medica Jadertina, 45(3-4), str. 131-134. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/152229 (Datum pristupa: 21.11.2019.)
Vancouver
Habek D, Bucko A, Čerkez Habek J, Hrgović Z. Sekundarna nagla prijevremena menopauza nakon uporabe ergometrina - moguća nuspojava ?. Medica Jadertina [Internet]. 2015 [pristupljeno 21.11.2019.];45(3-4):131-134. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/152229
IEEE
D. Habek, A. Bucko, J. Čerkez Habek i Z. Hrgović, "Sekundarna nagla prijevremena menopauza nakon uporabe ergometrina - moguća nuspojava ?", Medica Jadertina, vol.45, br. 3-4, str. 131-134, 2015. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/152229. [Citirano: 21.11.2019.]

Sažetak
The paper presents the case of a sudden early menopause in a 19-year-old adolescent after single use of ergometrine that she had been taking because of repeated hypermenorrhagia. She had been treated for polyhypermenorhoeas of early menarche since the age of 10.5 with combined estrogen-progestin preparations. Other factors for sudden secondary hypergonadotropic amenorrhea from personal and family history and laboratory and clinical treatment could not be found. Apart from the accidental use of ergometrine, sudden emergence of secondary amenorrhea is being discussed and evident ovarian failure following possible strong vasoconstriction and side effects of ergotalkaloid use.

Ključne riječi
early menopause; hypergonadotropic amenorrhea; ergometrin; side effects

Hrčak ID: 152229

URI
https://hrcak.srce.hr/152229

[hrvatski]

Posjeta: 393 *