hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

ЗА ИНИЦИЈАЛИТЕ ВО РАДОМИРОВОТО ЕВАНГЕЛИЕ

Katica Trajkova ; Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“ Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (888 KB) str. 55-67 preuzimanja: 37* citiraj
APA 6th Edition
Trajkova, K. (2016). ЗА ИНИЦИЈАЛИТЕ ВО РАДОМИРОВОТО ЕВАНГЕЛИЕ. Filološke studije, 14 (1), 55-67. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/203692
MLA 8th Edition
Trajkova, Katica. "ЗА ИНИЦИЈАЛИТЕ ВО РАДОМИРОВОТО ЕВАНГЕЛИЕ." Filološke studije, vol. 14, br. 1, 2016, str. 55-67. https://hrcak.srce.hr/203692. Citirano 24.02.2020.
Chicago 17th Edition
Trajkova, Katica. "ЗА ИНИЦИЈАЛИТЕ ВО РАДОМИРОВОТО ЕВАНГЕЛИЕ." Filološke studije 14, br. 1 (2016): 55-67. https://hrcak.srce.hr/203692
Harvard
Trajkova, K. (2016). 'ЗА ИНИЦИЈАЛИТЕ ВО РАДОМИРОВОТО ЕВАНГЕЛИЕ', Filološke studije, 14(1), str. 55-67. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/203692 (Datum pristupa: 24.02.2020.)
Vancouver
Trajkova K. ЗА ИНИЦИЈАЛИТЕ ВО РАДОМИРОВОТО ЕВАНГЕЛИЕ. Filološke studije [Internet]. 2016 [pristupljeno 24.02.2020.];14(1):55-67. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203692
IEEE
K. Trajkova, "ЗА ИНИЦИЈАЛИТЕ ВО РАДОМИРОВОТО ЕВАНГЕЛИЕ", Filološke studije, vol.14, br. 1, str. 55-67, 2016. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203692. [Citirano: 24.02.2020.]

Sažetak
Радомировото евангелие е најбогато илуминиран македонски ракопис од 13 век и според мотивот на орнаментите припаѓа во групата на ракописи со тератолошки (чудовиштен) стил, кој претставува специфична композиција составена од ленти и гранчиња што меѓу себе се испреплетуваат со чудовишни облици на диви животни и птици, чиишто краци се спојуваат во лентите, мајсторски исцртани, така што не се знае каде завршува фигурата, а каде почнуваат лентите. Орнаментот главно го сочинуваат заставките и декоративните дополнувања, додека буквите (иницијалите), вкупно 314, главно се изведени во тератолошки, плетеничен, а мал број во растителен стил.

Ključne riječi
Радомирово евангелие; тератолошки стил; орнамент; иницијали

Hrčak ID: 203692

URI
https://hrcak.srce.hr/203692

Posjeta: 74 *