hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

МАГИЧНИОТ РЕАЛИЗАМ И НЕГОВИТЕ РЕЛАЦИИ СО РЕАЛИЗМОТ

Jasmina Mojsieva-Guševa ; Институт за македонска литература, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (575 KB) str. 1-14 preuzimanja: 100* citiraj
APA 6th Edition
Mojsieva-Guševa, J. (2017). МАГИЧНИОТ РЕАЛИЗАМ И НЕГОВИТЕ РЕЛАЦИИ СО РЕАЛИЗМОТ . Filološke studije, 15 (1), 1-14. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/203736
MLA 8th Edition
Mojsieva-Guševa, Jasmina. "МАГИЧНИОТ РЕАЛИЗАМ И НЕГОВИТЕ РЕЛАЦИИ СО РЕАЛИЗМОТ ." Filološke studije, vol. 15, br. 1, 2017, str. 1-14. https://hrcak.srce.hr/203736. Citirano 31.10.2020.
Chicago 17th Edition
Mojsieva-Guševa, Jasmina. "МАГИЧНИОТ РЕАЛИЗАМ И НЕГОВИТЕ РЕЛАЦИИ СО РЕАЛИЗМОТ ." Filološke studije 15, br. 1 (2017): 1-14. https://hrcak.srce.hr/203736
Harvard
Mojsieva-Guševa, J. (2017). 'МАГИЧНИОТ РЕАЛИЗАМ И НЕГОВИТЕ РЕЛАЦИИ СО РЕАЛИЗМОТ ', Filološke studije, 15(1), str. 1-14. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/203736 (Datum pristupa: 31.10.2020.)
Vancouver
Mojsieva-Guševa J. МАГИЧНИОТ РЕАЛИЗАМ И НЕГОВИТЕ РЕЛАЦИИ СО РЕАЛИЗМОТ . Filološke studije [Internet]. 2017 [pristupljeno 31.10.2020.];15(1):1-14. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203736
IEEE
J. Mojsieva-Guševa, "МАГИЧНИОТ РЕАЛИЗАМ И НЕГОВИТЕ РЕЛАЦИИ СО РЕАЛИЗМОТ ", Filološke studije, vol.15, br. 1, str. 1-14, 2017. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203736. [Citirano: 31.10.2020.]

Sažetak
Оваа статија се занимава со откривањето на суштината на магичниот реализам преку неговата релација со реализмот. Во неа се потенцирани разликите и сличностите на двете уметнички движења до кои се доаѓа преку детално изведената компаративна анализа. И двете движења се поврзани со категоријата на осознавањето, кои, подоцна, во зависност од методологијата што тие ја користат за да ги остварат целите и барањата, што ги упатуваат кон своите претставници, се развиваат во категории со различни својства. Опфатени се сегментите: метод за осознавање на стварноста, портретирање лик, опис, фабула, ангажираност, стил и др. Компаративната анализа доведе до следните резултати: Реалистите се потпираат врз логичкиот метод и рационализмот, додека магичнореалистичните писатели користат трансцедентни искуства, интуиција и магија; Реалистите портретирањето го изведуваат со помош на амбиентот, додека магичнореалистичните писатели користат портретирање со помош на некој инструментализиран чудесен детаљ; Реалистите користат детализација на описите, додека магичнореалистичните писатели користат техника на изразување која се состои од барокно натрупување на зборови; Kарактеристика на релизмот е цврстата, причинско-последователна и логички развиена фабула, додека во магичниот реализам фабулата честопати е разбиена и тешко се следи; Ангажираноста на писателот-реалист е директна, додека магичнореалистичните писатели отвораат реални проблеми, индиректно или по заобиколен пат; Стилот на реалистот се одликува со спокојниот тон на неговите фрази и со точно изразување што го ослободува од многу стилски украси, додека за магичнореалистичните писатели не е карактеристично јасното изразување, туку сè се одвива во некакво насетување, со двосмислени описи и толкувања на настани.

Ključne riječi
магичен реализам; реализам; логичност; трансцедентни искуства; интуиција; магија; амбиентално портретирање; чудесен детаљ; детализација на описи; барокното натрупување на зборови; причински-последователна фабула; разбиена фабула; директна социјална ангажираност; индиректна социјална ангажираност; јасен стил; двосмислено изразување

Hrčak ID: 203736

URI
https://hrcak.srce.hr/203736

Posjeta: 181 *