hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

ПРОСВЕТИТЕЛСТВОТО – МИНАТО ИЛИ СЕГАШНОСТ

Valentina Mironska-Hristovska ; Институт за македонска литература, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (636 KB) str. 13-28 preuzimanja: 64* citiraj
APA 6th Edition
Mironska-Hristovska, V. (2017). ПРОСВЕТИТЕЛСТВОТО – МИНАТО ИЛИ СЕГАШНОСТ . Filološke studije, 15 (2), 13-28. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/203757
MLA 8th Edition
Mironska-Hristovska, Valentina. "ПРОСВЕТИТЕЛСТВОТО – МИНАТО ИЛИ СЕГАШНОСТ ." Filološke studije, vol. 15, br. 2, 2017, str. 13-28. https://hrcak.srce.hr/203757. Citirano 24.10.2019.
Chicago 17th Edition
Mironska-Hristovska, Valentina. "ПРОСВЕТИТЕЛСТВОТО – МИНАТО ИЛИ СЕГАШНОСТ ." Filološke studije 15, br. 2 (2017): 13-28. https://hrcak.srce.hr/203757
Harvard
Mironska-Hristovska, V. (2017). 'ПРОСВЕТИТЕЛСТВОТО – МИНАТО ИЛИ СЕГАШНОСТ ', Filološke studije, 15(2), str. 13-28. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/203757 (Datum pristupa: 24.10.2019.)
Vancouver
Mironska-Hristovska V. ПРОСВЕТИТЕЛСТВОТО – МИНАТО ИЛИ СЕГАШНОСТ . Filološke studije [Internet]. 2017 [pristupljeno 24.10.2019.];15(2):13-28. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203757
IEEE
V. Mironska-Hristovska, "ПРОСВЕТИТЕЛСТВОТО – МИНАТО ИЛИ СЕГАШНОСТ ", Filološke studije, vol.15, br. 2, str. 13-28, 2017. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203757. [Citirano: 24.10.2019.]

Sažetak
Во проследувањето на темата, појдовна точка се придобивките од просветителството во Европа и на Балканот. Истовремено, следи нивно компаративно проследување со промените од новиот светски поредок, поточно, состојбата во културата, економијата, политиката, критиката итн. Накратко, проследени се претставниците на просветителството на Балканот и придобивките од нивните заложби, по што следува кратката согледба на историските настани, односно на настаните по појавата на национализмот во 19-тиот век поради што дел од мисијата и визијата на просветителските придобивки бил пренасочен кон други цели, поради што сè уште останува констатацијата на Фуко дека „Не знам дали некогаш ќе станеме полнолетни. Многу работи во нашето искуство нè убедуваат дека историскиот настан Aufklärung не нè направил полнолетни и сè уште такви не сме“.

Ključne riječi
просветителство; граѓанска свест; национализам; либерализам; глобализам; културна преродба; Балкан

Hrčak ID: 203757

URI
https://hrcak.srce.hr/203757

Posjeta: 83 *