Pregledni rad
UTJECAJ UNOSA JODA SA SOLI I GOITROGENA IZ HRANE NA POREMEĆAJ FUNKCIJE ŠTITNE ŽLIJEZDE
Dalila Duraković
orcid.org/0000-0002-4639-6077
; Velfarm d.o.o., Zlatnih ljiljana 77, 75320 Gračanica, BiH
Midhat Jašić
orcid.org/0000-0003-2507-8253
; Tehnološki fakultet Univerziteta u Tuzli, Univerzitetska 8, 75000 Tuzla, BiH
Azra Avdić
; Medicinski Fakultet Univerziteta u Tuzli, Univezitetska 1, 75000 Tuzla, BiH
Sažetak
Uvod: Poremećaj funkcije štitne žlijezde je relativno često oboljenje s većom prevalencom pojavljivanja kod žena nego kod muškaraca, a rizik se povećava sa starosnom dobi. Uzroci mogu biti različiti, a jedan od uzroka je nedovoljan ili preveliki unos joda kao i goitrogena iz hrane.
Cilj rada: Cilj rada je bio prikupiti i analizirati dostupne znanstvene informacije o utjecaju prekomjernog unosa joda sa soli i goitrogena iz hrane na poremećaj funkcije štitne žlijezde.
Rezultati i rasprava: Jod se u najvećoj mjeri unosi sa soli iz kruha i tjestenine, zatim direktnim dosoljavanjem i konzumiranjem industrijskih gotovih proizvoda. Stoga ne čudi što se hranom unosi i 2 do 5 puta više joda nego što su trenutne preporuke (za odrasle je približno 150 µg/dan). Podnošljiva gornja granica unosa joda za odrasle iznosi 1100 µg/dan. Brojne biljne vrste sadrže goitrogene ili antitiroidne supstance koje ometaju sintezu hormona štitne žlijezde. Goitrogeni djeluju na različite načine, uzrokujući gušavost i poremećaje povezane sa jodom kao što su hipotireoza, hipertireoza i tiroiditis. Posebno osjetljive na goitrogene su osobe sa genetskom predispozicijom.
Zaključci: Dugotrajna izloženost unosu joda sa soli kao i goitrogenima nije kvalitetno istražena. Međutim, postoji vjerovatnost da jod iz soli i goitrogeni iz hrane imaju uticaj na funkciju štitne žlijezde mijenjajući proizvodnju i izlučivanje njenih hormona.
Ključne riječi
unos joda; goitrogeni; štitna žlijezda; poremećaj funkcije
Hrčak ID:
182922
URI
Datum izdavanja:
12.6.2017.
Posjeta: 5.024 *