Skoči na glavni sadržaj

Izlaganje sa skupa

PRETPOSTAVKE MIRA I POMIRENJA U BOSNI I HERCEGOVINI

Mirko Pejanović ; Fakultet političkih nauka Sarajevo


Puni tekst: hrvatski doc 92 Kb

str. 2-9

preuzimanja: 1.984

citiraj


Sažetak

Bosna i Hercegovina je u svojoj viševjekovnoj istorijskoj egzistenciji, od svoje srednjovjekovne državnosti, preko otomanske i austrougarske uprave te u dvije jugoslovenske državne zajednice – Kraljevini Jugoslaviji i Socijalističkoj Federativnoj Jugoslaviji sačuvala svoju multikulturalnu, multivjersku i multietničku strukturu. Bosna i Hercegovina je svoju istorijsku opstojnost izgrađivala i jačala na konceptu multikulturalnog i multietničkog društva. U vremenu austrougarske vladavine potkraj devetnestog i na početku dvadesetog stoljeća oblikovala se vjerska i kulturna autonomija pripadnika tri vjerske skupine: katoličke, pravoslavne i muslimanske. Kulturni izraz te autonomije potvrdio se u postojanju zasebnih kulturnih društava: „Napretka“, „Prosvjete“, „Preporoda“. Na temelju vjerskog i kulturnog identiteta razvio se i etničko-nacionalni identitet. Tako se oblikovao i istorijski afirmisao na prostoru Bosne i Hercegovine nacionalni identitet srpskog, hrvatskog i bošnjačkog naroda.
Od obnove državnosti Bosne i Hercegovine 1943. godine oblikovanje, razvoj i afirmacija svakog od pojedinačnih nacionalnih identiteta dobija svoj državni okvir u političkoj i kulturnoj egzistenciji Bosne i Hercegovine. Odluke ZAVNOBiH-a na Prvom i Drugom zasjedanju iz 1943. i 1944. godine utemeljuju političku osnovicu za ravnopravnost hrvatskog, srpskog i bošnjačkog (tada muslimanskog naroda) zajedno sa pripadnicima drugih naroda.
Politička ideja o ravnopravnosti naroda postaće osnovicom za ustavnu odredbu koja će garantovati ravnopravnost bosanskohercegovačkih naroda u prvom Ustavu Narodne Republike Bosne i Hercegovine donesenom 1946. godine

Ključne riječi

BiH; mir; perspektiva

Hrčak ID:

45064

URI

https://hrcak.srce.hr/45064

Datum izdavanja:

15.12.2009.

Posjeta: 3.099 *