Professional paper
UVOD U CILJEVE, SADRŽAJE I METODE OBRAZOVANJAZA ZAŠTITU PRIRODE
Gerhard de Haan
; Freie Universität Berlin, Berlin
Abstract
U članku autor polazi od razlikovanja između tradicionalnog obrazovanja za zaštitu prirode i modernog odgoja za okoliš. Obrazovanje za zaštitu prirode usmjerava se na odnos čovjeka kao pojedinca prema životnim oblicima u prirodi i prema krajoliku. Odgoj za okoliš naglašava društvene i političke strane, kako regionalne tako i globalne, ekološke problematike.
Usporedbom međusobnih prednosti obaju polazišta proizlazi sljedeći didaktički model: cilj je preispitati vlastite norme i vrijednosne predodžbe i zajedno s ekološki pravednim normama i vrijednosnim predodžbama približiti nam ih. Širi cilj je osposobljavanje za sudjelovanje u političkom životu u kontekstu ekoloških pitanja. Sadržaj je razjašnjavanje prirodnog, izgrađenog i socijalnog okoliša u kontekstu ekološki suštinskih opasnosti. Kao metode nude se smislena i racionalna objašnjavanja s lokalnim i središnjim posredovanjem globalnih ekoloških problema. Usmjerenje bi trebalo biti na analizi kompleksnih međupovezanosti.
Keywords
etika; obrazovanje za okolinu/okoliš; odgoj za okolinu/okoliš; odgoj za zaštitu prirode; okolina/okoliš; slika prirode; svijest o okolini/ekološka svijest
Hrčak ID:
138936
URI
Publication date:
15.4.1993.
Visits: 1.908 *