hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

ЛАЗАРСКИТЕ ОБРЕДНИ ФОРМИ И ДЕЈСТВИЈА, ИЗРАЗ НА ЖЕНСКАТА ПУБЕРТЕТСКА ИНИЦИЈАЦИЈА НА ПРЕМИН - НИЗ ПРИМЕРИ ОД МАКЕДОНСКИОТ ФОЛКОР

Jasminka Ristovska Piličkova ; Институт за фолклор „Марко Цепенков“, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (1 MB) str. 35-50 preuzimanja: 73* citiraj
APA 6th Edition
Ristovska Piličkova, J. (2015). ЛАЗАРСКИТЕ ОБРЕДНИ ФОРМИ И ДЕЈСТВИЈА, ИЗРАЗ НА ЖЕНСКАТА ПУБЕРТЕТСКА ИНИЦИЈАЦИЈА НА ПРЕМИН - НИЗ ПРИМЕРИ ОД МАКЕДОНСКИОТ ФОЛКОР. Filološke studije, 13 (1), 35-50. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/172261
MLA 8th Edition
Ristovska Piličkova, Jasminka. "ЛАЗАРСКИТЕ ОБРЕДНИ ФОРМИ И ДЕЈСТВИЈА, ИЗРАЗ НА ЖЕНСКАТА ПУБЕРТЕТСКА ИНИЦИЈАЦИЈА НА ПРЕМИН - НИЗ ПРИМЕРИ ОД МАКЕДОНСКИОТ ФОЛКОР." Filološke studije, vol. 13, br. 1, 2015, str. 35-50. https://hrcak.srce.hr/172261. Citirano 15.10.2019.
Chicago 17th Edition
Ristovska Piličkova, Jasminka. "ЛАЗАРСКИТЕ ОБРЕДНИ ФОРМИ И ДЕЈСТВИЈА, ИЗРАЗ НА ЖЕНСКАТА ПУБЕРТЕТСКА ИНИЦИЈАЦИЈА НА ПРЕМИН - НИЗ ПРИМЕРИ ОД МАКЕДОНСКИОТ ФОЛКОР." Filološke studije 13, br. 1 (2015): 35-50. https://hrcak.srce.hr/172261
Harvard
Ristovska Piličkova, J. (2015). 'ЛАЗАРСКИТЕ ОБРЕДНИ ФОРМИ И ДЕЈСТВИЈА, ИЗРАЗ НА ЖЕНСКАТА ПУБЕРТЕТСКА ИНИЦИЈАЦИЈА НА ПРЕМИН - НИЗ ПРИМЕРИ ОД МАКЕДОНСКИОТ ФОЛКОР', Filološke studije, 13(1), str. 35-50. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/172261 (Datum pristupa: 15.10.2019.)
Vancouver
Ristovska Piličkova J. ЛАЗАРСКИТЕ ОБРЕДНИ ФОРМИ И ДЕЈСТВИЈА, ИЗРАЗ НА ЖЕНСКАТА ПУБЕРТЕТСКА ИНИЦИЈАЦИЈА НА ПРЕМИН - НИЗ ПРИМЕРИ ОД МАКЕДОНСКИОТ ФОЛКОР. Filološke studije [Internet]. 2015 [pristupljeno 15.10.2019.];13(1):35-50. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/172261
IEEE
J. Ristovska Piličkova, "ЛАЗАРСКИТЕ ОБРЕДНИ ФОРМИ И ДЕЈСТВИЈА, ИЗРАЗ НА ЖЕНСКАТА ПУБЕРТЕТСКА ИНИЦИЈАЦИЈА НА ПРЕМИН - НИЗ ПРИМЕРИ ОД МАКЕДОНСКИОТ ФОЛКОР", Filološke studije, vol.13, br. 1, str. 35-50, 2015. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/172261. [Citirano: 15.10.2019.]

Sažetak
Согледувајќи ги аспектите на лазарувањето, како женски пубертетски обреди на премин, во кои промената на статусот на учесничките може да се согледа во целиот развоен тек: од фазата кога младите сексуално зрели девојки можат да влезат во групата лазарки, па се до моментот кога ја изведуваат улогата на главна лазарка, се заокружува циклусот на нивното полово созревања. Од тој момент кандидатките – главни лазарки кои успешно го минале овој иницијациски ритуал, се стекнуваат со статусот на мома подготвена за мажаење, кој по својата функција го означува преминот во друга социјална категорија ‡ таа на возрасните. Кулминација на овој премин ќе 35 претставува ритуалот на венчавање, со што во целост ќе биде заокружен циклусот на женската полова зрелост и влегувањето во светот на возрасните. Бројните елементи, кои ги препознаваме во овој обред, а кои носат траги од древните претхристијански иницијациски обреди, како дел од на пролетниот аграрен календарски циклус на празници, сведочат за древните корени на овој иницијациски обреди на преми, интегрален дел на македонска традиционална култура.

Ključne riječi
лазарки; мушки и женски лазар; обредни поворки; женски пубертетски обреди на премин; древни предхристијански иницијациски обреди; трансвестизам; полова зрелост; ритуали поврзани со симболиката на плодноста

Hrčak ID: 172261

URI
https://hrcak.srce.hr/172261

Posjeta: 179 *