Medijska pismenost u školskim knjižnicama

Autori

  • Nensi Čargonja Košuta OŠ „Srdoči“, Rijeka
  • Ksenija Sobotinčić Štropin OŠ Pećine, Rijeka i OŠ „Klana“, Klana

Ključne reči:

medijska pismenost; digitalne kompetencije; dezinformacije; sigurnost na internetu; školske knjižnice; knjižnica OŠ „Srdoči“; knjižnica OŠ Pećine; knjižnica OŠ „Klana“

Apstrakt

Medijska pismenost važan je segment suvremenog odgoja i obrazovanja u osnovnim školama te čimbenik koji stvara osnovu za uspješan odgojno-obrazovni proces. Razumijevanje važnosti medijskog opismenjavanja nužno je kako bi se pratio proces globalizacije, razvoj suvremenih tehnologija te smjernice Vijeća Europske unije o medijskoj pismenosti koja omogućuje učenicima da sudjeluju u odgojno-obrazovnim, građanskim i kulturnim aspektima društva kako bi imali aktivnu ulogu u demokratskom procesu. U publikaciji „Čitajmo između redaka“ autori ističu kako „...potreba za medijskim odgojem i obrazovanjem proizlazi iz komunikacijskih prava i prava na informaciju koji proizlaze iz ljudskih prava zaštićenih međunarodnim dokumentima.“ (Letinić et al., 2016).

           Uz navedeno jedna je od ključnih kompetencija u digitalnome svijetu koji se stalno razvija i mijenja. Stoga je važno podučiti učenike vještinama medijske pismenosti jer je to najbolji način zaštite od dezinformacija, propagande, potencijalno štetnih utjecaja medijskih sadržaja, kao i zaštite privatnosti i podataka u digitalnom svijetu.

U radu će biti predstavljen niz praktičnih primjera koje autorice u svojoj višegodišnjoj odgojno-obrazovnoj praksi provode sa svojim učenicima u povodu važnih datuma iz ove domene, a osnovni je cilj potaknuti i inspirirati kolege na slične aktivnosti u njihovu svakodnevnom (knjižničarskom) radu.

##submission.downloads##

Objavljeno

2024-06-12